Vestegnen og jernbanen gennem 150 år af Eigil Christensen


Vestegnen og jernbanen gennem 150 år
Af: Eigil ChristensenUdgivet: 1997
Forlag: Bane Bøger
Antal sider: 312
Indbinding: Indbundet
ISBN: 9788788632682
Banen fra København til Roskilde var kongerigets første jernbane. Få jernbaner har betydet så meget for den egn, som de løber igennem som denne bane, og det er dét som er bogens omdrejningspunkt, snarere end banens rolle som DSBs tættest trafikerede hovedstrækning.
Bogen er delt i to: Første del fortæller om banens historie og tekniske udvikling. Her levendegøres skildringen gennem en række beskrivelser af togrejser på forskellige årstal. Anden del beskriver banens lokale funktioner og dens betydning for bysamfundene undervejs. Stationernes historie er beskrevet i form af en række usædvanlige og levende tværsnit.
Vestegnen og jernbanen gennem 150 år er den hidtil mest omfattende om netop Roskildebanen og den er gennemillustreret med hidtil usete billeder bl.a. fra lokalarkiverne langs banen.
Lignende bøger

Motormateriellet fra Frichs og Scandia 1932-1978
Af: Peter Christensen
Forlag: Bane Bøger
Udgivet: 2009
450 kr

Gjerrildbanen - En Rejse Gennem Norddjurs
Af: Asger Christiansen
Forlag: Dansk Jernbane-Klub
Udgivet: 2017
290 kr
Danske privatbaner
Læs historien om:
Hjørring - Ålbæk
Hjørring - Ålbæk
Ingeniøren
Svimlende overskridelse af budget: Putins krig i Ukraine forsinker britisk højhastighedsbane
Sensorsystem til tog opdager alt fra børn til køer flere kilometer fremme på sporet
Første lyntog i USA skal overtale bilister til at tage toget til syndens hule
Miljøkatastrofen i Ohio: Uafhængige målinger bekræfter lave mængder af de fleste kemikalier
Efter togulykke og miljøkatastrofe i Ohio: To nye afsporinger med godstog på en uge
