Motormateriellet fra Frichs og Scandia 1932-1978 af Peter Christensen


Motormateriellet fra Frichs og Scandia 1932-1978

Motormateriellet fra Frichs og Scandia 1932-1978

Af: Peter Christensen
Udgivet: 2009
Forlag: Bane Bøger
Antal sider:
Indbinding: Indbundet
ISBN: 9788791434235

MotorMateriel serien beskriver danske jernbaners motorvogne og motorlokomotiver i teknologisk-historisk sammenhæng. Alle typer gengives med talrige billeder og præcise HO (1:87) tegninger. MM 7 lægger sig som det ses i direkte forlængelse af bind 6, men er en selvstændig og hele 50 % større bog!
Fra 1932 var der, udover Triangel i Odense, kun Frichs i Århus og i begrænset omfang Scandia i Randers tilbage som producenter af motormateriel. Frichs var især mht. dieselmotorvogne og diesellokomotiver godt med i sammenligning med udlandet, og de danske privatbaner blev næsten fuldt motoriseret. DSB begyndte at anskaffe store serie dieselmotorvogne og lyntogene blev kronen på værket inden 2. Verdenskrig satte ind. For første gang fortælles – baseret på omfattende arkivstudier – hele historien om DSBs serieanskaffelser af dansk dieselmateriel, herunder baggrunden for MK-FK motorvognene og projektet om superlyntog til Fugleflugtslinien. Ikke mindst omkring de danske MY fremlægges her mange nye informationer.
Motormateriellet fra Frichs og Scandia behandler alle de klassiske DSB motormaterieltyper: MP, MO (såvel 500-, 1800- som 1900-typerne), MK-FK, MS- og MB-lyntogene, MY 1200, MT og MH, samt privatbanernes firkantede lokomotiver og motorvogne fra 30'erne og efterkrigstidens Marcipanbrød og Rulleskøjter.

Pris: 450 kr

 Køb 

Lignende bøger

Gearkasseknas og dieselos
Gearkasseknas og dieselos

Af: John Poulsen
Forlag: Jernbane Bøger
Udgivet: 2023

320 kr
Frygt og fascination
Frygt og fascination

Af: Henry Nielsen
Forlag: Aarhus Universitetsforlag
Udgivet: 2011

250 kr
Københavns Hovedbanegård 1969
Københavns Hovedbanegård 1969

Af: Chresten Kruchov
Forlag: Vognporten
Udgivet: 2021

170 kr

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak