Jernbanen.dk forum arkiv 2010-2022

Signal og el på hovedbanen - prioriteringer? (Generelt)

af Svend, 26/1 2021, 11:38 (1818 dage siden) @ Bent Jensen

Foriøvrigt kan jeg berolige dig med at Jylland er ikke glemt, slå op på bane.dk og se at man nævner Vejle Århus, Hobro Aalborg, hvad der skal laves for at kunne elektrificere så du kan selv læse hvad man skal lave i år.står under på sporet af en bane i verde klasse.
Med venlig hilsen Bent Jensen

.
I virkeligheden er det meget hyggeligt og - især - underholdende at diskutere elektrificering og nyt signalsystem og deres indbyrdes "forhold", når de fleste ikke ved, hvordan det hele hænger sammen - herunder hvilke betingelser der skal opfyldes rent teknisk. Men det giver frit løb for alle mulige gætterier og det er som sagt ganske underholdende/medrivende. Bliv endelig ved!

--
Svend


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Københavns Frihavns-Aktieselskab
Københavns Frihavns-Aktieselskab

Historien om Københavns Frihavn med fokus på det rullende materiel fra 2-koblede damplokomotiver over Triangel traktorer til tidligere DSB MH rangerlokomotiver. I artiklen er der endvidere links til mange billeder af materiellet.

Læs mere

Danske privatbaner

Læs historien om:
Horsens - Bryrup - Silkeborg

Lokomotivfabrikker

Læs historien om:
Nakskov Skibsværft

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak