Jernbanen.dk forum arkiv 2010-2022

Skal MZ 1425 bevares?? (Generelt)

af Niekind, 17/6 2012, 15:59 (5233 dage siden) @ Filip

Nej, den skal selvfølgelig ikke skæres op som 1112. Min tanke var at den kunne pynte i museumshallen og så havde man som gæst mulighed for at komme ombord, studere maskineeriet, førerhusene osv. Den chance har man jo ikke til alle tider når den holdes kørende.

Hvis det er en så stor arbejdsmæssigt og ikke mindst økonomisk udfordring at holde den kørende som museumstog, så kunne dette jo være en mulighed at få den gemt for eftertiden, så vil vedligeholdelsen jo være noget mindre hvis den stod under tag og ikke kørte.

Det var blot en tanke... :-)


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Jærnbanen gennem 100 aar
Jærnbanen gennem 100 aar

Redaktionen har fra Kim Diedrichsen modtaget en scannet version af Illustreret Familie-Journals 26. Haandbog fra 1927, der indeholder ´En Skildring af Ildhestens Sejrsgang over Jorden og nogle træk af Jærnbanens Historie´. Hæftet er på 48 sider.

Læs mere
Veterantog kalender

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak