Velkommen til Jernbanen.dk forum. Log venligst ind eller registrér dig.

Rullende materiel

- DB dobbeltdækker vogne til dsb
Gå ned Sider: 1 2 [3]
Citat fra: AndreasM Dato 20/06-25, 07:36
Citat fra: banemanden Dato 19/06-25, 22:16Argh, så har du læst lidt ekstra. Jeg skrev nu bare, at toget kom fra Næstved. Ikke at du var en mavesur pendler fra Kystbanen, som jeg ikke helt kan lure, hvorfor jeg skulle kalde dig.
Citat fra: banemanden Dato 19/06-25, 16:31Og hvis du synes det er slemt når de på Kystbanen aflyser en afgang i myldretid, så skal du prøve Italien.
Jeg synes ikke det er slemt, når de aflyser en afgang på kystbanen i myldretiden og har ikke udtalt mig om samme, så jeg ved ikke hvad den bemærkning ellers var møntet på?

Citat fra: banemanden Dato 19/06-25, 22:161: Rettidighed i Italien vs. Danmark
Ellers tak, den har intet med emnet at gøre. Jeg konstaterede blot at din udlægning uden kilder eller henvisninger, for os andre stadig var (og er, for du har stadig ikke angivet nogen kilder), det samme du kaldte mine meninger og udgydelser: dine egne "synsninger". Tal er ikke fakta, før de er underbygget af kilder.

Citat fra: banemanden Dato 19/06-25, 22:162: De gode historier
Der er rigtig mange gode historier fra den danske jernbane verden. DSB har bestilt tog for astronomiske beløb, de er på relativt få år gået fra at være en massiv underskudsforretning til imponerende overskud. I 2024 præsterede de et overskud på 675 mio. 5 år før havde de et underskud på 200 mio.
DSB er strømlinet, alle tog skiftes ud på en ret kort periode, nye lokomotiver der kører forbilledligt med små fejl fra de bliver sat på skinnerne, de overtager al styring af S-banen lige om lidt og det er bare ikke a bad time for DSB.
Tager du den danske jernbane generelt, er der aldrig sket mere på så kort tid som der gør nu. To nye højhastighedsbaner, Letbaner, metro og metroudvidelser, batteritog, renovering af lokalbaner, prioritering af trafik og nytænkning i fremtidens muligheder og sidst, men ikke mindst, elektrificering af hovedstrækninger og et signalsystem der faktisk spille rigtig godt i det jyske særligt.

Men jeg skal da ikke tage fra dig og andre, hvis det er jeres oplevelse at det hele halter. Men jeg synes da der mangler nogle nuancer, når man baserer det på hvor lang tid det tager at godkende en ny vogn eller togtype efter europæisk fælle standard.
Men nu handler emnet her om "nye" dobbeltdækkervogne til DSB, som blandt andet skal ombygges og godkendes. Det er den relation jeg kommenterer på, men jeg beklager hvis det ikke har været tydeligt nok. Så positive historier om sporvogne, metroer og overskud i offentligt ejede virksomheder til side, (for dem debatterer jeg også gerne, i tråde relateret til det):

Jeg savner de gode historier om ombygning og godkendelse af "nyt gammelt" jernbanemateriel i Danmark.

Citat fra: banemanden Dato 19/06-25, 22:16PS: Jeg kalder mig Banemanden herinde, fordi jeg arbejder med jernbanen. Jeg deler gerne ud af det jeg ved og deler selvfølgelig ikke fortrolige informationer. Men vi ER på jernbanen.dk og derfor er det spændende for mig at dele viden og synspunkter med andre der også fylder deres tid med det samme som mig.

Nu fik jeg lov at underbygge yderligere med fakta. Fakta som jeg og andre sidder og forholder os til hver eneste dag og som er offentligt tilgængeligt men også fakta som giver mig smør på mit brød og gør mig til en Banemand der nok aldrig kommer til at gå arbejdsløs.
Det forstod jeg fint ud fra navnet, og det er da dejligt med en god stabil jobsituation  :)  Jeg kalder mig ikke "banemanden" eller lignende, men bruger en del af mit rigtige navn, så en del der har mødt mig, vil givetvis let regne ud hvem jeg er og for andre vil jeg være lige så anonym, som "banemanden" er for mig. Jeg arbejder dog også ved banen, kan mine ting godt nok til at nogen vil betale mig for det, har gjort det i mange år, og forlader den vel, med de nuværende udsigter til pensionsaldre, først den dag jeg skal bæres ud.

Ja. Altså. Ja :) Jeg er da glad for, at du er glad for du har brugt dit eget navn herinde.

Du bad om kilder på det sideemne vi rendte ind i; om togdriften i Italien var god eller dårlig.
Kilderne på hvor lang sagsbehandlingen er med godkendelse af nye togtyper og vogne er... Ja. Jamen, hvad vil du have af fakta og kilder? Er nutidige scenarier realistiske nok?

DB vognene der pt bruges til Hamborgvognene er måske et godt eksempel på noget der ikke tog årevis - men også et godt eksempel på, at det nok gik lidt rigeligt hurtigt med godkendelsen.

Talgo stammerne skulle have været leveret i 2023 til både Tyskland og Danmark. Godkendelsen tager lang tid fordi vognene er konstrueret anderledes end man er vant til og man har tolket forskelligt på hvordan man regner akseltryk ud. Og så kommer alle de tekniske problemer med bagefter, men det er vel krymmel på kagen. Begge er sat til levering i 2026 nu og formuleret hos begge operatører som "mellem januar og december".

Godkendelse af ældre lokomotiver ombygget til ERTMS. Der holder en flot nyrenoveret MZ'er hos DB Cargo der også har været MEGET længe undervejs. Og så kommer deres EG'er lige efter. MX'eren var de heldige med hos MJBA - men der er tusinde dårlige eksempler i DK.

Og i Sverige hvor de har bøvl med at få godkendt de ombyggede X2000 tog. Ja. Og sådan kan vi egentlig blive ved. Jeg kan sagtens finde kilderne til dig, men de er offentligt kendte og omtalte allesammen. Og de sker, mens vi sidder her og skriver om dem.

De positive historier, netop om godkendelse af metrotog, letbanetog, batteritog, godsmateriel og sporombygningsmateriel og hvad har vi, dem gled du let henover ;) Så jeg er da ikke helt sikker på, om det så KUN er godkendelse af brugte vogne du savner gode historier på? For så kommer du da rigtigt nok til at lede længe, hvis ikke IC1 vognene og vores egne dobbeltdækkeres godkendelse i sin tid er nok til dig.

Jeg beklager vildledningen vi to kom på, da rettidighed, pålidelighed og den Italienske jernbane kom ind i billedet. Kystbaneeksemplet var ikke noget med dig personligt, men jeg ved ikke om det havde gjort en forskel hvis jeg brugte mit generaliserede eksempel med IC togene fra det jyske i stedet. Det tror jeg ikke.

God weekend :)

Citat fra: pjl Dato 20/06-25, 17:18
Citat fra: anho Dato 20/06-25, 16:26Jeg ved ikke rigtigt hvad det billede skal illustrere... men hvis Trenitalia først regner et tog som forsinket efter EN HEL TIME, og på trods af det har en rettidighed på under 99.5 %, så er det godt nok dårligt klaret af dem.

DSB har derimod en af de strengeste kriterier for at være forsinkede i hele Europa - togene tælles som forsinkede efter kun 2:59. For DB er tærsklen 5:59, og for mange andre selskaber er det 4:59. Eftersom langt de fleste forsinkelser er ret små, så gør det en enorm forskel om man måler på 3 eller 5 minutters forsinkelse, så grafikkens konklusion om at DSB hører til blandt de 5 dårligste og at Trenitalia hører til blandt de 5 bedste er ikke underbygget af de fakta som grafikken ellers selv præsenterer.

Der er også fejl i teksten. Den siger at alle andre end CFR, Eurostar, Flixtrain og Trenitalia bruger en tærskel på 5 minutter eller mindre, men DB bruger en tærskelværdi på 5:59.

Billedet laver altså betydelige faktuelle fejl, og sammenligner derudover pærer med bananer uden nogen form for selvkritik.

Som de skriver (i rapporten): Standardise and improve data transparency on reliability, ensuring
it is accessible to all. Many operators do not publicly share data on cancellations or offer detailed punctuality metrics, and definitions of delays vary across operators (e.g., 5 minutes vs. 15 minutes)

Det var mere ment som en kommentar til de "skandaløse forhold" i Italien.

Jeg brugte nu ikke vendingen "skandaløse forhold". Jeg sagde bare at den Italienske jernbane ikke er godt udnyttet eller effektivt udnyttet. Og at operatørerne i landet ikke er kendt for rettidighed og pålidelighed.

Citat fra: pjl Dato 20/06-25, 12:47
Citat fra: banemanden Dato 19/06-25, 22:16Men lad os da lige dele den op så.

1: Rettidighed i Italien vs. Danmark
Hvis vi nu tager Trenitalia, så er deres højhastighedstog på et gennemsnitligt år 85% rettidige. Regionaltogene er på 70-75%. DSB ligger i snit 90-95% på fjern- og regionaltog. Nogle år er bedre end andre for begge operatører, bevares.

Kigger du helt friske tal, har Trenitalia haft et rædsomt år og i slutningen af 2024 var de på sønderlemmende 3% rettidighed. 3%. Og det var ikke fordi den Italienske infrastruktur havde det godt.
Direktøren for Trenitalia måtte gå af og i Italien omtaler man det i øvrigt som en massiv politisk skandale.
[/qoute]
[/qoute]
Hér ser du sidst indhentede tal for enkelte selskaber, jeg ved ikke hvor du følger med henne, men skandale er lige lovlig overdrevet...



Citat fra: Lasse Toylsbjerg Petersen Dato 20/06-25, 17:13
Citat fra: anho Dato 20/06-25, 16:26
Citat fra: pjl Dato 20/06-25, 12:47
Citat fra: banemanden Dato 19/06-25, 22:16Men lad os da lige dele den op så.

1: Rettidighed i Italien vs. Danmark
Hvis vi nu tager Trenitalia, så er deres højhastighedstog på et gennemsnitligt år 85% rettidige. Regionaltogene er på 70-75%. DSB ligger i snit 90-95% på fjern- og regionaltog. Nogle år er bedre end andre for begge operatører, bevares.

Kigger du helt friske tal, har Trenitalia haft et rædsomt år og i slutningen af 2024 var de på sønderlemmende 3% rettidighed. 3%. Og det var ikke fordi den Italienske infrastruktur havde det godt.
Direktøren for Trenitalia måtte gå af og i Italien omtaler man det i øvrigt som en massiv politisk skandale.
[/qoute]
[/qoute]
Hér ser du sidst indhentede tal for enkelte selskaber, jeg ved ikke hvor du følger med henne, men skandale er lige lovlig overdrevet...

Jeg ved ikke rigtigt hvad det billede skal illustrere... men hvis Trenitalia først regner et tog som forsinket efter EN HEL TIME, og på trods af det har en rettidighed på under 99.5 %, så er det godt nok dårligt klaret af dem.

DSB har derimod en af de strengeste kriterier for at være forsinkede i hele Europa - togene tælles som forsinkede efter kun 2:59. For DB er tærsklen 5:59, og for mange andre selskaber er det 4:59. Eftersom langt de fleste forsinkelser er ret små, så gør det en enorm forskel om man måler på 3 eller 5 minutters forsinkelse, så grafikkens konklusion om at DSB hører til blandt de 5 dårligste og at Trenitalia hører til blandt de 5 bedste er ikke underbygget af de fakta som grafikken ellers selv præsenterer.

Der er også fejl i teksten. Den siger at alle andre end CFR, Eurostar, Flixtrain og Trenitalia bruger en tærskel på 5 minutter eller mindre, men DB bruger en tærskelværdi på 5:59.

Billedet laver altså betydelige faktuelle fejl, og sammenligner derudover pærer med bananer uden nogen form for selvkritik.
Nu er der mange forsøg på at sammenligne banerne i Europa, og mange af dem laver altså nogle "huller" undervejs. Eksempelvis at de selv opstiller kriterierne for forsinkelser - blandt andet kan man i nogle af analyserne se, at man for "fjerntog" opgør en forsinkelse fra 15 min - uanset hvad man så ellers måles på. Så man skal passe voldsomt på med at sammenligne ukritisk.

DSB har tidligere scoret højt på, at der ikke var mange dødsfald pga togulykker (der jo nok skyldes sikkerhedskulturen hos alle de danske aktører), ligesom "antal forsinkede godstog" er ret lavt for DSB (og jo man målte DSB og ikke "Danmark" på dette, ligesom man sammenlignede fjerntog ved at alle tog med togart IC,EC og højhastighedstog talte med.

Jernbanen i Danmark er på de fleste kriterier "lunken", når man renser for data. Vi investerer ikke ret meget i jernbanen, selv om vi bilder os det ind, og de lande vi sammenligner os med, er generelt dårligere end os selv. Et af de punkter, hvor vi virkelig slår igennem er til gengæld antallet af sporspærringer, der normalt ligger på det højeste i Europa - selv om ligger i den laveste halvdel i forhold til hvad vi bruger af penge på infrastrukturen, og rethøjt i forhold til prisen pr arbejde....Så vi gør nok nogle ting ret forkert...

Når det er sagt, så kører der jo stadig tog, og for det meste går det da udmærket.

/Lasse

P.S: Italien er iøvrigt et af de lande i Europa, der har den bedste infrastruktur i forhold til sporets levealder, antal hastighedsnedsættelser, antal sporspærringer og antal maskiner pr 1.000 km jernbane. At operatørerne så har haft det svært, er en anden sag.
Citat fra: pjl Dato 20/06-25, 12:47
Citat fra: banemanden Dato 19/06-25, 22:16Men lad os da lige dele den op så.

1: Rettidighed i Italien vs. Danmark
Hvis vi nu tager Trenitalia, så er deres højhastighedstog på et gennemsnitligt år 85% rettidige. Regionaltogene er på 70-75%. DSB ligger i snit 90-95% på fjern- og regionaltog. Nogle år er bedre end andre for begge operatører, bevares.

Kigger du helt friske tal, har Trenitalia haft et rædsomt år og i slutningen af 2024 var de på sønderlemmende 3% rettidighed. 3%. Og det var ikke fordi den Italienske infrastruktur havde det godt.
Direktøren for Trenitalia måtte gå af og i Italien omtaler man det i øvrigt som en massiv politisk skandale.
[/qoute]
[/qoute]
Hér ser du sidst indhentede tal for enkelte selskaber, jeg ved ikke hvor du følger med henne, men skandale er lige lovlig overdrevet...





https://www.transportenvironment.org/articles/rail-ranking

Der er noget helt tosset med det billede du har delt, for det er i hvert fald ikke fra T&E rapporten fra slut 2024. Den er her på linket.

Når en højt betalt leder af en virksomhed går af og det ikke er pga alder, nyt job eller andet frivilligt er det ikke fordi det er godt. Så er det en skandale

Citathttps://www.transportenvironment.org/articles/rail-ranking

Der er noget helt tosset med det billede du har delt, for det er i hvert fald ikke fra T&E rapporten fra slut 2024. Den er her på linket.

Når en højt betalt leder af en virksomhed går af og det ikke er pga alder, nyt job eller andet frivilligt er det ikke fordi det er godt. Så er det en skandale

Er netop rapprten jeg henviser til, som du åbenlist ikke har læst eller læser forkert.

Nicolette Gaidrossi har bestyret FS siden maj, 2021 og Luigi Ferraris er CEO siden maj 2020, så jeg ved ikke hvem du forestiller dig er gået af...

Nå, men hvis man virkelig vil  ombygge CFL vognene er det åbenbart et suplement og ikke en midlertidig løsning indtil ex. Alex vognene er klar. Er de faktisk lejet, eller har man købt dem? CFL kan vel ikke bruge dem mere hvis DSB ombygger dem.
Det virker noget rodet det hele...


DB dobbeltdækker vogne til dsb
Af andersj, Aalborg. 26/06-25, 10:14.
DSB har et ønske om at alle dobbeltdækkerstammer kommer til at bestå af fem vogne og dermed er det ikke nok med kun de 7 Alex vogne.

CFL har i januar i år startet et udbud på køb af 24 nye togsæt til at erstatte de lokomotivtrukne dobbeltdækkervogne, disse togsæt forventes dog først i drift mellem 2030 og 2032.

Derudover er Alstom pt. ved at levere 34 Coradia Max togsæt til CFL frem mod 2026 - måske denne leverance kan frigøre et passende antal dobbeltdækkervogne?

Anders

Tak for svaret Anders.

Nej de syv ex. Alex vogne rækker ikke langt hvis man vil forlænge alle tog. Så der ligner en permanent løsning med højindstigningsvognene fra CFL. Så må man næsten gå ud fra at målet er at købe dem.
CFL er jo også i gang med at anskaffe Coradia Stream, med fuld implementering i løbet af 2026. Selvom de primært skal erstatte nogle gamle motorvogne, kan det måske også frigøre nogle dobbeltdækkere på den korte bane. Det må man da håbe for DSB.


DB dobbeltdækker vogne til dsb
Af andersj, Aalborg. 26/06-25, 12:43.
Coradia Max = det nye navn for Coradia Stream High Capacity, så det er de samme togsæt vi snakker om.

Anders

Ja selvfølgelig..  ;D


Citat fra: mss Dato 26/06-25, 11:00Tak for svaret Anders.

Nej de syv ex. Alex vogne rækker ikke langt hvis man vil forlænge alle tog. Så der ligner en permanent løsning med højindstigningsvognene fra CFL. Så må man næsten gå ud fra at målet er at købe dem.
CFL er jo også i gang med at anskaffe Coradia Stream, med fuld implementering i løbet af 2026. Selvom de primært skal erstatte nogle gamle motorvogne, kan det måske også frigøre nogle dobbeltdækkere på den korte bane. Det må man da håbe for DSB.

Hvis alle stammer skal have fem vogne svarer det vel til 25 styrevogne og 100 mellemvogne. Pt har DSB 88 mellemvogne jf denne sides data. Så der mangler 12. Syv styk er dermed en god del af vejen.

Citat fra: LarsSG Dato 26/06-25, 19:06
Citat fra: mss Dato 26/06-25, 11:00Tak for svaret Anders.

Nej de syv ex. Alex vogne rækker ikke langt hvis man vil forlænge alle tog. Så der ligner en permanent løsning med højindstigningsvognene fra CFL. Så må man næsten gå ud fra at målet er at købe dem.
CFL er jo også i gang med at anskaffe Coradia Stream, med fuld implementering i løbet af 2026. Selvom de primært skal erstatte nogle gamle motorvogne, kan det måske også frigøre nogle dobbeltdækkere på den korte bane. Det må man da håbe for DSB.

Hvis alle stammer skal have fem vogne svarer det vel til 25 styrevogne og 100 mellemvogne. Pt har DSB 88 mellemvogne jf denne sides data. Så der mangler 12. Syv styk er dermed en god del af vejen.
Der vel også brug for reservevogne?

Eskild

Citat fra: esni Dato 26/06-25, 21:52
Citat fra: LarsSG Dato 26/06-25, 19:06
Citat fra: mss Dato 26/06-25, 11:00Tak for svaret Anders.

Nej de syv ex. Alex vogne rækker ikke langt hvis man vil forlænge alle tog. Så der ligner en permanent løsning med højindstigningsvognene fra CFL. Så må man næsten gå ud fra at målet er at købe dem.
CFL er jo også i gang med at anskaffe Coradia Stream, med fuld implementering i løbet af 2026. Selvom de primært skal erstatte nogle gamle motorvogne, kan det måske også frigøre nogle dobbeltdækkere på den korte bane. Det må man da håbe for DSB.

Hvis alle stammer skal have fem vogne svarer det vel til 25 styrevogne og 100 mellemvogne. Pt har DSB 88 mellemvogne jf denne sides data. Så der mangler 12. Syv styk er dermed en god del af vejen.
Der vel også brug for reservevogne?

Der er fire mellemvogne i reserve for hver styrevogn i reserve.

Citat fra: LarsSG Dato 26/06-25, 22:56
Citat fra: esni Dato 26/06-25, 21:52
Citat fra: LarsSG Dato 26/06-25, 19:06
Citat fra: mss Dato 26/06-25, 11:00Tak for svaret Anders.

Nej de syv ex. Alex vogne rækker ikke langt hvis man vil forlænge alle tog. Så der ligner en permanent løsning med højindstigningsvognene fra CFL. Så må man næsten gå ud fra at målet er at købe dem.
CFL er jo også i gang med at anskaffe Coradia Stream, med fuld implementering i løbet af 2026. Selvom de primært skal erstatte nogle gamle motorvogne, kan det måske også frigøre nogle dobbeltdækkere på den korte bane. Det må man da håbe for DSB.

Hvis alle stammer skal have fem vogne svarer det vel til 25 styrevogne og 100 mellemvogne. Pt har DSB 88 mellemvogne jf denne sides data. Så der mangler 12. Syv styk er dermed en god del af vejen.
Der vel også brug for reservevogne?

Der er fire mellemvogne i reserve for hver styrevogn i reserve.

DSB planlægger med 24 stammer i daglig drift og 1 i reserve.

Hvis man fortsat vil have mulighed for at lave ekstra lange (6 vogne) stammer til landsdels-forstærkningstog og særtog, som man så ofte har set, skal reserven vel  være større. Ellers må man alligevel reducere andre stammer i den situation.


Gå op Sider: 1 2 [3]

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak