Ud fra udbuddet er der to muligheder, enten et enkeltvognstog, eller en letbane.
Det eneste "tog" der er på markedet som opfylder de fleste af kravene er Stadler RS Zero. Det lader til at lokaltogs udbud er meget tilpasset RS Zero, da eks. pladskravet på "58 fixed seats, 10 folding seats, 1 wheelchair, 6 bicycles placed horizontally and 2 prams at the same time", er lige akkurat hvad der kan være i et RS Zero. Problemet her er at Stadler angiver den maksimale aksellast til under 18 ton. Det er nok lidt presset, men uden toiletter og uden pantograf til ladning under kørsel kan toget smide en del ton, om det så er nok er et godt spørgsmål.
Ift. platformhøjde så står der i udbuddet "The Train must have an entry height allowing Level free access from Platforms of one height between 300 and 550 mm according to TOR" og "Lokaltog will adjust the Platforms of Nærumbanen to the recommended height and allow a gap between the Platform and the Train of maximum 50 mm on straight track". Derfor er RS Zero også kompatibel ift. det krav.
Alle andre togfabrikaner tilbyder kun batteritog i minimum tovognsvarrianter, som ikke lever op til kravet "The total length of the Train must not exceed 38.5 meters over the front couplers".
Den anden mulighed er et letbanetog. Det er tydeligt at lokaltog har skrevet udbuddet for at disse også er en mulighed. Eks. iforhold til platformhøjde, hvor at de fleste letbanetog har en indstigningshøjde på præcis 300 mm, og en bredde der præcis lever op til kravet: "The width of the Train must be 2.65 meters or more". Her er eks. Siemens Avenio eller Stadler Tina muligheder. Selvom det ikke endnu er meget udbredt ser man alligvel oftere og oftere letbaner med batteridrift i stykker, bl.a. i Liege. Her gør Nærumbanens korte længde, kombineret med mulighed for opladning i begge ender, at det måske er unødvendig med et tog som RS Zero, der kan køre 100+ km på en opladning. Andre krav der er tilpasser til letbaner er hastigheden "Homologation must be based on a speed of a minimum 70 km/h", igen hvor at RS Zero's hastighed på 120 km/t er unødvendig. Et eksempel på et letbanetog der opfylder de fleste krav er
Stadler Tina, tilpasset HTM, som dog ville kræve et lidt større batteri.
Umidbart vil jeg vurdere at det mest sandsynlige er et letbanetog, Nærumbanen er for lille, for kort, og har for lav aksellast til batteritog, og generelt så er letbanetog den mere åbenlyse erstatning for RegioSprinter. Der er nok en grund til at stadler endnu ikke har solgt et eneste RS Zero, og det bliver spændene at se om de overhovdet byder med det, eller med et letbanetog i stedet.