Citat fra: RasmusD Dato 2/12-25, 11:31Citat fra: Thorfinn Dato 2/12-25, 10:16Det ligner ikke noget som er lavet efter EN 12464-2: Lys ved arbejdspladser – Del 2: Udendørs arbejdspladser
Der er noget der gået totalt over gevind.
Mon ikke stien og belysningen er anlagt, inden den nævnte standard blev indført?
enig, det var den tid, hvor man gik rundt med en NEFA lygte og synes at det ikke var meget, men sådan set var de 2 Lux "godt nok" lys til at gå på en sti og NEFA lygen var nu også meget nemmere end karbidlampen, skønt den gav mere lys.
5 lux, min Ra 25 på en gangsti - 2 lux i randzonen. Der er sådan set ikke sket noget der har ændret sig siden man indførte elektrisk belysning på udendørs arbejdspladser.
Og man må faktisk stadig bygge nyt med natriumhøjtrykslamper og deres orange lys.
De her er dog ikke så gammel. Der er 1980er teknik, muligvis ombygget fra kviksølvdamp til led. Det her er "the art og german overengineering". Sikke nogle mastfundamenter de har boret. Man skulle tro de lavede geotekniske forundersøgelser til den kommende elektrificering.