Velkommen til Jernbanen.dk forum. Log venligst ind eller registrér dig.

Faste anlæg

- Sporplanbilleder fra luftfotos
Gå ned Sider:[1] 2
Sporplaner har altid fascineret mig. Især at forstå de trafikale idéer bag infrastrukturen: Hvilke perroner kan nås fra hvilke banestrækninger, hvilke bevægelser kan ske samtidig uden at konflikte, og så videre.

I min ungdom var den eneste måde at finde ud af layoutet for en ikke-insider at stille sig op på perronen (eller en gang- eller vejbro, hvor sådan en findes!) med en kikkert og tegneblok. Hvad man ikke kan se derfra, må man forsøge at fange ved at tage med toget (igen og igen) og se ud af vinduet.

Engang i nullerne begyndte man at kunne finde luftfotos på WWW (fx Google Maps) som var detaljerede nok til at man kan se enkelte spor. Problemet med dét er at sporskifter er temmelig lange (!), så når man har zoomet nok ind på et ortofoto til at se sporene mister man hurtigt overblikket over hvordan det hele hænger sammen.  Nuvel, en løsning er at tage en række skærmskud af fotoene og klistre dem sammen i et passende billedredigeringsprogram hvor man så kan dreje og og skalere det hele med forskellige skalaer på langs og tværs af banen.

Det virker nydeligt når stationen ellers nedlader sig til at være lige -- som fx Ringsted, med den billige tilslutning af banen via Køge Nord:

Du kan ikke se vedhæftede filer. Det er sandsynligvis fordi du ikke er logget ind i forummet.

Men så snart der er blot en smule krumning på banen, spiller den strategi fallit. Her er København H "set fra" Dybbølsbroen. Kurven op mod perronhallen bliver naturligvis ubrugelig, men selv ved Belvedere til venstre for broen går det galt -- selvom det ellers godt kunne se "nogenlunde lige" ud på bykortet:

Du kan ikke se vedhæftede filer. Det er sandsynligvis fordi du ikke er logget ind i forummet.

De sidste par år har jeg skrevet på et program til at løse det problem.  Programmet retter simpelthen stationen ud ved at bøje luftfotoet, før den bliver presset sammen på langs.

Det starter med at jeg tegner linjer på et kort, som definerer hvad det er der skal rettes ud:

Du kan ikke se vedhæftede filer. Det er sandsynligvis fordi du ikke er logget ind i forummet.

På grundlag heraf downloader programmet de relevante stykker luftfoto fra Google Maps og foretager udretningen. Resultatet ser sådan her ud. Voilà, overblik!

Du kan ikke se vedhæftede filer. Det er sandsynligvis fordi du ikke er logget ind i forummet.

Ved at tegne en passende ledelinje kan man få et enkelt spor til at stå snorlige på skærmen, ofte på bekostning af at det går mere i bølgegang for de andre spor. Her er udkørsel fra spor 5 mod Vigerslev:

Du kan ikke se vedhæftede filer. Det er sandsynligvis fordi du ikke er logget ind i forummet.

Det ville jeg såmænd bare vise frem. Jeg har brugt programmet til at rette omkring 60 tyske banegårde ud, samt en god snes i resten af Europa, men vil ikke fylde forummet op med alt det uopfordret.

(Hvis nogen skulle være interesseret i programmet selv, har jeg lagt det på https://github.com/hmakholm/mapwarper. Det kræver tastatur og mus og noget erfaring med at få Java-programmer til at køre -- og så er det ikke videre veldokumenteret, så jeg forventer ikke rigtig det lykkes nogen at definere gode ledelinjer selv. Eksempler på de 60 tyske banegårde følger med.)

Citat fra: Henning Makholm Dato 25/01-26, 18:23Her er udkørsel fra spor 5 mod Vigerslev:

(Det er nu spor 6, men øjensynlig kan jeg ikke tælle!)

Kan https://www.openrailwaymap.org/ ikke det samme?

Sporplanbilleder fra luftfotos
Af Henning Makholm. 25/01-26, 19:43.
Seneste redigering: 25/01-26, 19:45 af Henning Makholm
Citat fra: Mads Dato 25/01-26, 19:23Kan https://www.openrailwaymap.org/ ikke det samme?
Det viser spor lige som Google Maps gør, men mig bekendt ikke med udretning og forskellig skalering af længde og bredde som gør sporbilledet overskueligt.

(Men i øvrigt kan mit program også anvende samme bøjning og skalering af kortene fra OpenRailwayMap som det gør for luftfotos, og vise dem som overlay til de bøjede luftfotos. Det er godt til detaljer man ikke kan se fra luften, fx spornumre og underjordiske spor).

OpenRailwayMap deler underliggende database med OpenStreetMap, men det er ikke altid de frivillige har tegnet alle sporforbindelser ind. Et tilfælde som jeg kan huske at have lagt mærke til er vest for Firenze Rovezzano ved 43.768622N 11.299077E (https://maps.app.goo.gl/Bcxh9mqALbw23jxs7) hvor Google Maps viser adskillige transversaler som OpenRailwayMap ikke kender til.

Det er dælme sejt! Nogle gange er det spændende at se verden på en ny måde – og den her måde har jeg aldrig tænkt på.

(Apropos; tusind tak for Trackmap i sin tid! Det var møgspændende for 10-13-årige mig at se systemer og stumper lagt frem på den måde.)

Citat fra: Shum Dato 25/01-26, 22:46Det er dælme sejt! Nogle gange er det spændende at se verden på en ny måde – og den her måde har jeg aldrig tænkt på.

(Apropos; tusind tak for Trackmap i sin tid! Det var møgspændende for 10-13-årige mig at se systemer og stumper lagt frem på den måde.)

Velbekomme! Det var tider. Desværre var der et år jeg glemte at forny domænenavnet, og før jeg opdagede det var det blevet snuppet. Nu fører det til en singaporeansk reklame for kærester-til-leje. :-(

Men selv før da havde jeg mere eller mindre opgivet at opdatere det. Det var overordentlig tidskrævende at oversætte mine skitser til pæne grafikfiler til Trackmap. (Faktisk har jeg netop af ren nostalgi siddet og lavet et kort i nogenlunde samme stil som dengang, på grundlag af hvad mapwarperen viser mig af banerne i Milano -- https://github.com/hmakholm/mapwarper/blob/main/cases/it/lom/milano/schematic.png tog omkring 20 timers arbejde at tegne rent efter jeg havde de udrettede luftfotos).

Citat fra: Mads Dato 25/01-26, 19:23Kan https://www.openrailwaymap.org/ ikke det samme?
Den hjemmeside vedligeholdes ikke længere af ejerne. Den "nye" er OpenRailwayMap.app

Henning: Hvor er det smukt, det du har lavet! Og tak for at dele programmet med os

Mvh Matias
www.Tognål.dk - pins og slipsenåle med masser af danske og svenske tog

Citat fra: Henning Makholm Dato 25/01-26, 19:43OpenRailwayMap deler underliggende database med OpenStreetMap, men det er ikke altid de frivillige har tegnet alle sporforbindelser ind. Et tilfælde som jeg kan huske at have lagt mærke til er vest for Firenze Rovezzano ved 43.768622N 11.299077E (https://maps.app.goo.gl/Bcxh9mqALbw23jxs7) hvor Google Maps viser adskillige transversaler som OpenRailwayMap ikke kender til.

Er du sikker på datoen for Google Maps billeder?
Google er ikke alt for gode til at opdatere flyfoto, så flere steder kan billederne være 10-15 år gamle.
Der er derfor en risiko for at de pågældende transversaler er fjernet efter Google var forbi.

/ Viktoria - 7/8 uddannet Arktisk Ingeniør

Henning, helt forståeligt at det er svært at blive ved at tegne og opdatere spordiagrammer. Jo flere områder man inkluderer, desto mere løbende opdateringsarbejde er der. Og med tiden er der også kommet andre gode måder at betragte de samme systemer på, f.eks. luftfoto og OpenRailwayMap. Men det var fedt dengang!

I øvrigt spændende at høre om OpenRailwayMap.app - det ser umiddelbart mere smooth ud! Gad vide, om den bagvedliggende data er den samme som på .org-websitet?

Til jer med Apple-enheder i jeres liv, vil jeg lige slå et slag for Apple Maps' 3d-kort, hvor de er tilgængelige. Der kan man også se gode bane-detaljer, og de er sjældent meget outdatede. (Deres Transit-lag er også meget sjovere at udforske end Google Maps' tilsvarende, som umiddelbart mest virker designet og ledet af folk, der kører i bil på arbejde.)

(og meget fair hvis man ikke gider eje Apple-ting, det er bare et tip til dem der alligevel har)

Sporplanbilleder fra luftfotos
Af Henning Makholm. 26/01-26, 13:49.
Seneste redigering: 26/01-26, 13:54 af Henning Makholm
Citat fra: Viktoria Skov Dato 26/01-26, 11:00Er du sikker på datoen for Google Maps billeder?
Google er ikke alt for gode til at opdatere flyfoto, så flere steder kan billederne være 10-15 år gamle.
Der er derfor en risiko for at de pågældende transversaler er fjernet efter Google var forbi.

Nej, jeg er ikke sikker på datoen. (Google skriver selv "Billeder ©2026" nede i hjørnet, men det gør de overalt, selv i København hvor billederne kan tidsfæstes ved at de viser det udadgående fjernspor ud for Carlsberg station under ombygning -- det var en sporfornyelse som vist fandt sted i 2021-2022).

Så det er en mulighed -- men jeg synes ikke det virker sandsynligt. Disse transversaler vil blive mere trafikalt relevante i fremtiden, hvor de bliver den eneste sporforbindelse mellem den konventionelle bane og højhastighedsbanen fra Rom, før sidstnævnte forsvinder ned i den nye Nodo di Firenze-citytunnel en kilometer længere vestpå. Især i byggeperioden kan de meget dårligt undværes.

Et sidespring
Hvor finde man generelt de mest opdateret luftfotografier?

Citat fra: 1993matias Dato 26/01-26, 00:21Den hjemmeside vedligeholdes ikke længere af ejerne. Den "nye" er OpenRailwayMap.app

Tak, det vidste jeg ikke!

("Desværre" er de gået over til at bruge vektor-tiles, som min kode ikke p.t. kan håndtere).

Citat fra: Shum Dato 26/01-26, 11:37I øvrigt spændende at høre om OpenRailwayMap.app - det ser umiddelbart mere smooth ud! Gad vide, om den bagvedliggende data er den samme som på .org-websitet?

Det mener jeg bestemt -- de underliggende data er OpenStreetMap-databasen, som også har plads til annoteringer for jernbanespor-signaturerne om fx kørestrøm og togkontrolsystem, selvom kortrenderingen på openstreetmap.org ikke viser dem.

Citat fra: 1993matias Dato 26/01-26, 00:21Henning: Hvor er det smukt, det du har lavet! Og tak for at dele programmet med os

Selv tak!

Citat fra: Larsmadsen Dato 26/01-26, 13:57Et sidespring
Hvor finde man generelt de mest opdateret luftfotografier?

GeoDanmark fortager årlige gennemfotograferinger af hele landet i rigtig god kvalitet. Man kan se dem online på https://kort.vd.dk/portal/apps/mapviewer/index.html?webmap=b8067c4d00de4447ab417365b11a77d1 -- og med et gratis brugernavn og password kan man også trække dem ud i forskellige GIS-formater gennem datafordeler.dk.

(Og jeg har lige opdaget at et af de tilgængelige formater er korttiles i samme projektion som min stationsudretter bruger, så det sidder jeg og skriver på en integration af. :-)

Citat fra: Henning Makholm Dato 26/01-26, 14:33(Og jeg har lige opdaget at et af de tilgængelige formater er korttiles i samme projektion som min stationsudretter bruger, så det sidder jeg og skriver på en integration af. :-)
Tja, det virker sådan set nu, men ... jeg faldt over en annoncering af at de vil "udfase" deres WMTS-service i løbet af første halvår 2026. Så vidt jeg kan se bliver den erstattet en adgang der kun leverer fotos som enorme filer på 10×10 km i fuld opløsning, 6,4 gigapixels i hver. Det kommer der vist ikke nogen brugbar interaktiv oplevelse ud af.

Citat fra: Henning Makholm Dato 26/01-26, 20:23Så vidt jeg kan se bliver den erstattet en adgang der kun leverer fotos som enorme filer på 10×10 km i fuld opløsning, 6,4 gigapixels i hver. Det kommer der vist ikke nogen brugbar interaktiv oplevelse ud af.

Fordi at opgaven med at lave tiles ud af råmaterialet så ender hos dig, er det rigtigt forstået?

(Jeg får det lige umiddelbart til 8 pixels pr. meter, så det er vel ikke fordi opløsningen på den måde er overdreven - men det er nogle djævelsk store filer.)

Gå op Sider:[1] 2
DSB MX 1002Billige jernbane T-shirts

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak