Skærmene på hovedstadens Letbane styres af kontrolrummet i det omgang, at de skriver teksten der står i dem og sidder og kalder ud. De automatiske beskeder og andet har de ingen kontrol over.
Man skal dog huske på, at de to der sidder på vagt og overvåger togene både snakker med førerne, finder personale til togene, håndterer driftproblemet, snakker med passagerer i opkaldspunktet og disponerer togdriften på samme tid. Derudover overvåger og kobler de kørestrømmen, hvis der er problemer med det, mens de skal informere ud både eksternt og internt. At sige de har travlt når der sker noget, er en underdrivelse. Det er ikke private trafikoperatører forundt, at kunne mande ekstra op i tilfælde af driftstop som man fx kender det med pauseture og ekstrature i kommandoposterne rundt omkring i Banedanmark.
Jeg kan dog berolige jer med, at der ikke er nogle mellemled fra Letbaneføreren til trafiklederen i den anden ende af radioen

De taler direkte sammen, såfremt der kaldes op.
Det er, som med så meget andet, en prioritering man hele tiden skal afveje. For dem er fem minutter vanvittigt kort tid og hvis valget står mellem at fjerne skriftlig information i skærmene eller give togvej så togdriften reelt kan komme i gang, så vælger man togdriften, og lige efter informationen.
I går var der bøvl den anden vej og det gør unægteligt, at alle tog på et tidspunkt vil være fanget i problemet - samtidig kan du også være fanget i, at driften er ved at blive genoprettet, og på Ejby og Rødovre Nord har situationen været der kom tog, mens den mellem Ishøj og Glostrup var, at der ikke var et eneste tog. Systemerne til passagerinformationen kan en del, men det er den samme besked der sendes ud på hele strækningen da det både er hurtigst og dækker det overordnede billede bedst.
Meldingerne der bliver kaldt ud og skrevet er dog bestemt af Hovedstadens Letbane. Det er alt fra de ord der bliver brugt, kommasætningen og hvilken rækkefølge du siger tingene i og bliver henvist til.
Det har de ønsket operatøren skulle efterleve, så det gør man selvfølgelig.
Der er i øvrigt ingen kontrolrum i Danmark umiddelbart, der har en stor knap de kan trykke på, så alle skærmene går i sort eller skriver "ingen trafikinformation - vi beklager". Særligt sidste melding er... Ja. Hvis du gerne vil have MERE arbejde i et driftstop, så er det bare det du skal skrive. Det er ikke kun misvisende, det er også løgn. Man vælger det, der dækker langt de fleste.
Hvor gerne man end vil tro det, så er der ikke en eneste der sidder derinde og tænker, at nu skal de give forkert information