Velkommen til Jernbanen.dk forum. Log venligst ind eller registrér dig.

Faste anlæg

- Indvidelse af Ny Kastrup lufthavn station (uge 18)
Gå ned Sider:[1] 2 3 4
Du kan ikke se vedhæftede filer. Det er sandsynligvis fordi du ikke er logget ind i forummet.

Indvidelse af Ny Kastrup lufthavn station (uge 18)
Af PD Hansen. 12/04-26, 19:49.
Seneste redigering: 12/04-26, 19:51 af PD Hansen
Som anført andetsteds:

Tænk hvis en politiker (eller andre) forlangte svar på dette: Hvad vil overdækning af de nye tog-perroner i Københavns Lufthavn koste, hvis niveauet af overdækning blot skal være nogenlunde som på Åmarken S-togstation? Altså bare en cirka-pris. Det kan umuligt koste en herregård. Lad os få et tal på bordet!

Lige nu fremstilles det jo nærmest som ekstrem luksus, som er helt umulig at få. Og alverdens offentlige PR-konsulenter skal gå til yderligheder for at bortforklare en - sandsynligvis - ret lille besparelse. Vi har jo nok ikke brugt en milliard på at overdække Åmarken station.

Svarkataloget hos Sund & Bælt anfører reelt blot 1) at der ikke er afsat penge til det, og 2) at det må være godt nok at det er lige så dårligt som på Ørestad station. Men ingen reel begrundelse om hvorfor det er godt nok. Kun udenomssnak. Og hvor meget det ville koste, findes tilsyneladende intet svar på. Det må åbenbart være raketvidenskab - og Åmarken S-tog-station var åbenbart det vildeste luksus, langt ud over hvad man kan forvente på en station i landets største lufthavn...  ;)

Jeg synes godt at man kunne opprioritere at overdække de nye tog-perroner.

Timelapse fra byggeriet:
https://sundogbaelt.dk/nyheder-presse/nyheder/2026/timelapse-udvidelse-af-kobenhavns-lufthavn-station/

Indvielsen finder sted på mandag og ifølge pressemeddelelsen vil perronerne blive taget i brug allerede samme eftermiddag.

Pressemeddelelse fra Sund & Bælt: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/14891409/invitation-til-pressen-sund-and-baelt-indvier-udvidelsen-af-kobenhavns-lufthavns-station-mandag-den-27-april?publisherId=13559443&lang=da

Anders

Indvidelse af Ny Kastrup lufthavn station (uge 18)
Af Thomas Boberg Nielsen, Spor 44, Godsbanen, Aalborg. 22/04-26, 17:10.
En "station", der betjener en international lufthavn. Udstyrsniveauet svarer nogenlunde til Gødstrup trinbræt nordvest for Herning.

Men tillykke med de to perroner.

Med venlig hilsen

Thomas Boberg Nielsen, mavesur

Indvidelse af Ny Kastrup lufthavn station (uge 18)
Af Per Holm, nær 133 m perronlængde på strækn. 880. 22/04-26, 18:05.
Udstyrelsen er da adskillige klasser bedre end Aalborg Lufthavn St. og btw: hvad skulle man med overdækninger når det altid er fint vejr på arkitekternes tegninger ...

mvh. Per


... og i persontrafikken bør al skifte mellem transportmidler være hurtigt, kort, i læ, niveau-delt og tørt, såvel for fritgående som for hjulbårne (barnevogn, kørestol eller rollator) rejsende.

Man kan næsten få lyst til at håbe det styrtregner på mandag

Første afgang fra det nye spor 12 er toget til Østerport kl. 15:30, som det fremgår af MitTog appen :)

Citat fra: Ncard00 Dato 27/04-26, 14:01Første afgang fra det nye spor 12 er toget til Østerport kl. 15:30, som det fremgår af MitTog appen :)

Og af Rejseplanen, som jo modtager bl.a. sporændringer fra Banedanmark (som også står for data til MitTog) i realtid:
Du kan ikke se vedhæftede filer. Det er sandsynligvis fordi du ikke er logget ind i forummet.

DSB, Skånetrafiken, osv. har dog ikke været gode til at opdatere spornumre i plandata på Rejseplanen. Men så er det godt at det kan rettes af Banedanmark via realtidsdata :)

Går man ind på Banedanmarks app "Mit tog", vil man se at tog mod Københan afgår fra spor 2, 11 og 12.
Spor 2 bruges til DSB ic-tog samt Slagelse. Spor 11 er brugt én gang til Øresundstog mod Kh (sporændring). Øvrige Øresundstog går fra spor 12. Observationen dækker 16.00 - 17.15.
Hidtil har man kunnet gå til spor 2 og tage første tog til byen. Nu bliver der åbenbart frit valg på hylderne. Nogen, som ved, om der bliver system i sporvalget eller det bliver tilfælfighederne, der råder...

Citat fra: Pvc Dato 27/04-26, 16:12Går man ind på Banedanmarks app "Mit tog", vil man se at tog mod Københan afgår fra spor 2, 11 og 12.
Spor 2 bruges til DSB ic-tog samt Slagelse. Spor 11 er brugt én gang til Øresundstog mod Kh (sporændring). Øvrige Øresundstog går fra spor 12. Observationen dækker 16.00 - 17.15.
Hidtil har man kunnet gå til spor 2 og tage første tog til byen. Nu bliver der åbenbart frit valg på hylderne. Nogen, som ved, om der bliver system i sporvalget eller det bliver tilfælfighederne, der råder...

Umiddelbart synes jeg det ser ud som om at spor 2 konsekvent bliver brugt til de tog der kommer fra Klargøringscenteret.

Citat fra: Trainee Dato 27/04-26, 16:34Umiddelbart synes jeg det ser ud som om at spor 2 konsekvent bliver brugt til de tog der kommer fra Klargøringscenteret.

Hvilket også giver mening, idet disse tog ikke kan komme til spor 12.

En del af "problemet" er at selv om der er bygget nye perroner, er sporanlægget stadig det samme som blev designet til en adskillelse af person- og godstrafik. Det er heller ikke muligt at køre fra spor 2 mod Sverige uden at blokere det vestgående hovedspor.

Hvis vi ser bort fra at det er overskueligt for passagererne, synes jeg det giver trafikal mening med
  • Spor 1 for tog mod Sverige.
  • Spor 12 for tog fra Sverige.
  • Spor 2 for tog fra klargøringscenteret. Tog mod klargøringscentret i spor 1/2 alt efter hvad der er plads til.
  • Spor 11 reserve hvor man kan få tog gennem stationen hvis deres planlagte perronspor er optaget, eller evt overhaling af godstog. Duer umiddelbart for alle vestgående tog, med en enkelt krydsning i niveau for østgående.
Hvis antallet af tog vestfra der ender i lufthavnen med tiden stiger, kan man flytte de afgående tog over i spor 11 for at gøre plads til dem i spor 2 -- men så længe det ikke er nødvendigt er det nok mest fleksibelt at lade spor 11 stå som reservespor.


(Skrevet uden forhåndskendskab til hvordan ankommende tog og godstog kører -- må se at komme til Kastrup og observere).

Citat fra: Trainee Dato 27/04-26, 16:34Umiddelbart synes jeg det ser ud som om at spor 2 konsekvent bliver brugt til de tog der kommer fra Klargøringscenteret.


Når jeg kigger på Mittog.dk, kan jeg se at lyntogene mod Jylland 18:24 og 19:10 kører fra spor 11. Og de kommer oppe fra klargøringscenteret. Regionaltoget mod Slagelse 18:05 (der kører over Vigerslev og ikke kommer til København H) kører fra spor 2. Det skal også op mod klargøringscenteret for at vende, men jeg vil tro at de måske vender det allerede i spor 60 for at spare tid.

Her er nogle enkelte ændringer fra spor 2 til 11, for tog der ikke kommer fra Sverige.

Du kan ikke se vedhæftede filer. Det er sandsynligvis fordi du ikke er logget ind i forummet.

Du kan ikke se vedhæftede filer. Det er sandsynligvis fordi du ikke er logget ind i forummet. 

Citat fra: Time will tell Dato 22/04-26, 23:34Man kan næsten få lyst til at håbe det styrtregner på mandag

Der var solskin og blå himmel...

Med venlige hilsner
Leif Jørgensen

Gå op Sider:[1] 2 3 4
Struers lokomotiver 1890-1960
Struers lokomotiver 1890-1960

Fhv. trafikinspektør Georg A. Wienecke skrev op gennem 1990´erne i alt 34 afsnit om Struers lokomotiver. Wiencke var ikke den mest strukturerede person og han afsporede hele tiden med spændende anekdoter og oplysninger fra resten af Jylland.

Læs mere
DSB MO 1888

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak