Velkommen til Jernbanen.dk forum. Log venligst ind eller registrér dig.

Trafikpolitik

- IC3/4 - Viborg og Silkeborg
Gå ned Sider: 1 [2]
Citat fra: Karsten Jensen Dato  3/10-26, 16:38Det er et datterselskabet "DSB Vores tog", som er operatør for de gamle GoCollective strækninger og ikke det gamle DSB. Og det er en midlertidig løsning indtil at der er fundet et ny operatør ved et udbud.

Lad os nu se om det kommer til at gå sådan i disse usikre krise og krigstider.
Det er mig bekendt også muligt at tildele direkte uden udbud selv efter EUs 4 jernbanepakke hvis man kan begrunde og dokumentere at det vil være en fordel. Nok ikke let, men skulle være muligt. Har jeg ihvertfald ladet mig fortælle. Men man skal vel også være lidt modig hvis man vil kaste sig ud i et nyt udliciteringseventyr på de hårdt prøvede midt og vestjyske strækninger med alle de usikkerheder og risici der giver. Måske Midtjyske jernbaner kunne overtage den vestjyske længdebane?
[/quote]
Jeg synes godt Midtjyske Jernbane kunne godt overtage GoCollective's følgende ruter:

Aarhus - Skjern via Herning
Aarhus - Struer via Herning
Aarhus - Struer via Viborg

Så kan Sydtrafik lav deres egen togselskab til den vestjyske længdebane og NJ og overtage Struer - Thisted. Samme gælder Fynbus med Svendborgbanen (Fyntog?)

Men som i kan høre så bliver systemet alt for fragmenteret så i sidste ende synes jeg det er bedst at DSB overtager det hele permanent. DSB rent faktisk behandler deres kunder som kunder og ikke som levende skrald.

Gå op Sider: 1 [2]
Billige jernbane T-shirts

Jernbanebøger

Østbanen 1879-2004

Østbanen 1879-2004. Pris 330 kr.

Læs mere

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak