Citat fra: Jørgen Pagh Jensen Dato 22/09-26, 22:20Plads til 30 passagerer mere. Det lyder faktisk ikke særligt rart. Der bliver færre siddepladser, og større chance for at man kommer til at stå op sammenklemt hele vejen i et tog uden aircon. Ikke noget, jeg behøver særligt tit - heldigvis.
De siddepladser der er, i en normal sædeopstilling, bliver brugt helt utroligt lidt. Man bliver ofte fanget på sæderne og kan ikke komme ud. Der er sæderne i siden til gengæld mere brugbare og tilgængelige, Folk står derfor tit lige ved dørene, fordi man får svært ved at komme ud hvis man bevæger sig ned i gangene.
En gennemsnits rejse for en metro passagerer er 7-10 minutter. Var det en intercity tur fra København til Aalborg ville jeg have forstået denne undren. I det her tilfælde er flow vigtigere end siddepladser og alene det, at man frigiver så meget gulv vil give en markant bedre tur for de fleste.
Derudover skal man ikke kimse af plads til 30 ekstra per tog. Forestil dig 30 mennesker i din stue og så kan man alligevel hurtigt forestille sig, hvor meget det faktisk er.
For 5 tog i hver retning på Nørreport er det 300 mere, uden at der er flere tog, så på et kvarter har du, udover dem du flytter i forvejen, flyttet flere end der kan sidde i et øresundstog.
De varme måneder bliver hverken bedre eller værre af denne renovering, men du får trods alt nemmere ved at komme ud, når du skal eller vil.