Hvor er vi?

af Steffen Dresler, 14/2 2026, 19:04 (27 dage siden) @ Steffen Jacobsen

Go´aften navnebror

Tja, det er jo ikke sådan, når man bliver fokuseret ind på en muligvis forkert stedangivelse, men på den anden side, kunne vi jo heller ikke få damperen til at passe med det forventede sted/område:-)

Synes det er nogle gode bud udseendemæssigt LJ eller SFJ, til gengæld har jeg ikke den fjerneste viden om bebyggelserne i baggrunden. Det positive, nogen har lært lidt om området og udkørslen fra den 2. personbanegård mod Fbr. hhv. Nø fra udfletningen, idag ved Forum, og banelinjen mod Frederiksberg.

Kan anbefales - NÅR DET BLIVER ALMINDELIGT DANSK SOMMERVEJR - at tage nogle gamle bykort og gamle billeder og prøve at finde ud af hvordan det ser ud idag. Har selv haft nogle gode ture til fods langs den gamle banelinje fra Søerne over dæmningen og til hhv. Frederiksberg og Nørrebro. Faktisk ligger der stadigt meget genkendeligt, når man ser efter.

Steff


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak