Børge Sundahl 1934-2026
![[image]](images/uploaded/2026041811013769e364910c2ff.jpg)
Foto: Asger Christiansen
MHVJs første driftsbestyrer, Børge Sundahl, er død, 91 år gammel.
Tidligt under opvæksten i Kolding fik han interessen for jernbanen og var i de senere år en af de få, der kunne erindre Kolding Sydbaner i drift.
Sundahl fik i 1952 ansættelse som trafikelev ved DSB. Det blev indledningen til mere end 60 års virke hos DSB/Banedanmark, hvor han i adskillige år efter pensionsalderen fortsat betjente kommandoposten på Langå station.
Uddannelsen hos DSB foregik på flere stationer, bl.a. Fårup. Over for Fårup station lå som bekendt kroen, og den unge trafikelev fandt samme med kromandens datter, Jannie. Det unge par blev gift i 1957, i øvrigt på gommens 23 års fødselsdag.
Sammen med Søren Peter Laursen var Sundahl blandt initiativtagerne til MHVJ og var veteranbanens første driftsbestyrer i de første vanskelige år i slutningen af 1960erne.
Efter at MHVJ var kommet i drift i 1970 neddroslede Sundahl sit engagement hos MHVJ og var gennem mere end 50 år aktiv i lokalpolitik. I fire perioder repræsenterede han Socialdemokratiet i kommunalbestyrelsen i den daværende Langå kommune. Først som 86 årig fratrådte Sundahl posten som formand for Socialdemokratiet i Randers Syd-kredsen.
Jernbanen og jernbanehistorien var fortsat den store interesse, hvilket blandt andet kom til udtryk ved et stort modelbaneanlæg i hjemmet i Langå og i de senere år ved hyppige indlæg på Jernbanehistorisk Forum.
En gruppe beboere i Laurbjerg har længe arbejdet med planer for en genåbning af standsningsstedet i byen. Sundahl havde stor sympati for tanken og var med sine jernbanefaglige baggrund arbejdsgruppen behjælpelig med argumenter i det lange seje træk, som endnu ikke har båret frugt.
Da RHJ M4 i 2023 var færdigrestaureret, var Sundahl selvskreven som gæst fejringen. I en kort tale i Handest fortalte han om overtagelsen af motorvognen tilbage i 1969.
Året efter blev 90 års dagen fejret sammen med indbudte gæster i et skinnebustog Handest-Mariager og retur og med frokost på Postgården i Mariager.
Sundahl mistede sin hustru i 2025, men var heldigvis selv frisk og aktiv lige frem til sin død.
Bisættelsen finder sted fra Langå kirke fredag d. 24. april 2026 kl. 11.00.
Æret være Børge Sundahls minde.
På vegne af MHVJ
Frits K. Sørensen

