Godsbanegården KT
Hej Anders
KT var en forkortelse for "Kommandopost Tårnet". På København var der jo også Kommandoposten, som var den grå bygning ved bjerget. Her blev kun nedløbet styret og i en periode Post L.
Der var to palæer på København G. Det gule (KT) og det sorte, som var den sorte overnatningsbygning ved Enghavevej.Hilsner Keld
I Gb's gamle sikringsanlæg med en mængde underposter, som alle var "bogstaverede" hed Kommandopost Tårnet: Post F. Så det er vel nærliggende at antage, at betegnelsen "Kommadopost Tårnet" og forkortelsen "Kt" stammer fra udskiftningen af sikringanlægget omkring 1970?
Betegnelsen "Det Sorte Palæ" har jeg aldrig hørt brugt i min egen DSB-tid, men jeg var også kun på Kh. Kan gamle Gb-folk bekræfte denne betegnelse, som jeg kun har set anvendt i nærværende forum?
--
Med vanlig venlig hilsen
Morten F. Larsen
Denne bruger er genereret af AI (Alternativ Intelligens) så indholdet af indlægget er muligvis ikke korrekt.
