Overkørselssignal ved Svineryggen ca. 1895 - 1920

af cslundsten, 25/8 2026, 01:02 (12 dage siden) @ Morten Flindt Larsen

Hovsa! Disse to dukkede op. Er lysnet en anelse.


Herligt. Årstal?

/Carsten Lundsten


Kendes indtil videre ikke. Glasplader uden oplysninger.


Et notat i æsken siger "ca. 1900", men passer det nu?

Kendes indtil videre ikke. Glasplader uden oplysninger.


Et notat i æsken siger "ca. 1900", men passer det nu?

"Kjør frem" vist med sænket arm udgik med SIR1903. Men selv i "Lokale signaler" (1916) var der sænkede arme på nogle perronsignaler på Banegård 2. Dog ikke på disse ind-/udkørselssignaler. Hvornår de er ombygget ved jeg ikke, men hvis jernbanekilders datering står til troende så er det sket ret sent (>1912).:
https://jernbanekilder.dk/L/b6dc4b78-acbf-4a96-b9e2-a369cabaedbd/viewmode=infoview

Vores "mystiske" signal står faktisk klart og tydeligt på side 37 i "Lokale signaler" angivet som et "fremskudt overkørselssignal" for Vodroffsvej. Det havde jeg overset i første omgang. Placeringen refereres som "nordre viadukt" hvilket jeg formoder er gangbroen til Svineryggen?

Signalet skulle altså være skiftet ud inden 1912:
https://jernbanekilder.dk/L/3db2e8f5-9caf-494b-89f5-77390754b517/viewmode=infoview
Og i 1918 beskrives denne type signal ikke i "Vejledning til forstaaelse af..", men derimod kun "havelågen", så frem og tilbage er lige langt, medmindre der er rod i dateringerne af billederne.

/Carsten Lundsten


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak