Lokomotivbestemmelse?

af Bent Hansen, 11/2 2026, 11:12 (28 dage siden)

Hej.

Desværre har jeg tre bestemmelser til 36 billeder fra Thomassen, der givetvis er fra en udflugt under krigen til brunkullene i Troldhede. Kilderne er desværre uenige og hvem, hvornår og hvor, men jeg håber i dette forum, at nogen vil oplyse/bekræfte den her opgivne tekst: Lokomotivet er en G-maskine og vognene er Cu alle tre fra Statsbanerne.

[image]

Mvh. BH.

Lokomotivbestemmelse?

af Steffen Dresler, 11/2 2026, 11:32 (28 dage siden) @ Bent Hansen

Kære Bent

Den kan jeg godt købe med MASK litra G-CU-CUK. Sidstnævnte med varmekedel og 3-akslet. Litra G havde ikke varmeledning ført frem.

Steff

NB: G´ern har en uidentificeret ledning ført frem langs kedel og røgkammer støtte, varmeledning/dampudtag?

Lokomotivbestemmelse?

af Steffen Dresler, 11/2 2026, 19:48 (27 dage siden) @ Steffen Dresler

NB: G´ern har en uidentificeret ledning ført frem langs kedel og røgkammer støtte, varmeledning/dampudtag?

Go´aften!

Min køreinstruktør;-) fortæller mig, at den omtalte ledning højst sandsynligt er et afgangsrør for spildedamp fra Vakuumbremsens førerventil i førerhuset. Spildedampen blev ført ind og væk via røgkammeret! Rørføringen er også set på modsatte side af kedlen og helt oppe ved næsten kedelryggen og frem til skorstenen (nogle litra D, C og K).

Steff

Lokomotivbestemmelse?

af Niels Munch, 11/2 2026, 12:41 (28 dage siden) @ Bent Hansen

Hej Bent,

Et foto fra samme begivenhed ses her: https://arkiv.dk/vis/2200137 - den bagerste vogn er, som Steff skriver, en vogn med kedel til togopvarmning, kendelig ved opbygningen på taget.

M.v.h.
Niels

Lokomotivbestemmelse?

af Bent Hansen, 11/2 2026, 16:03 (27 dage siden) @ Bent Hansen

Hej,

Tak for svar. Det var min plan også at bringe dette billede, men det sparer jeg så. Jeg har fire kilder til dette foto med forskellige forklaringer af begivenheden. Teksten var i tidligere indlæg fra Kolding-arkivet markeret med Evald Eybye som tekstforfatter. Jeg kunne tænke mig, at Alfred Hansen også har deltaget i bestemmelsen af materiellet, idet EE er brunkulsekspert.

Jeg har lige talt med Jernbanemuseet, og de vil ikke kendes ved billedet. Lignende vogne ses også i Søby, hvor der også ses et helt udflugtstog med en halv snes vogne. Disse to vogne her var vel til arbejdertoget? På en søndag har man muligvis kunnet benytte arbejdertoget som udflugtstog?

Udflugten begyndte og endte i Kolding efter, og i Kolding ses vognene mellem brunkulsvogne. Måske har man benyttet lejligheden til ar få nogle brunkul bragt til Kolding Havn med udflugtstoget?

Og så noget helt andet. Havde TKVJ lejet en G-maskine under krigen? Jeg er pt. langt fra mit arkiv? Skulle det være den, der ses her?

Mvh. BH.

Lokomotivbestemmelse?

af Martin Wilde, 11/2 2026, 16:10 (27 dage siden) @ Bent Hansen

Og så noget helt andet. Havde TKVJ lejet en G-maskine under krigen? Jeg er pt. langt fra mit arkiv? Skulle det være den, der ses her?

Jeg kan anbefale at læse denne aktuelle tråd

Lokomotivbestemmelse?

af Bent Hansen, 12/2 2026, 12:01 (27 dage siden) @ Martin Wilde

Hej.

Tak for tip, som jeg nærlæste én gag til, uden egentlig at blive klogere, og alligevel........ Jeg har ingen forudsætninger/kilder til at stedsbestemme Mortens G-maskine, og mit problem var da også: Mit indlægs udflugtstogs G-maskine! Var det Statsbanens, eller var det et til TKVJ udlejet? Og i givet fald hvilken?

Hvad Statsbanerne brugte af trækkraft til de tog, der morgen og aften befordrede arbejdere i Søby og i Troldhede, ved jeg ikke. I Søby ses også som på mit udflugtsbillede fra Troldhede to Cu-vogne, hvor den ene havde varmekedel. På et andet billede fra Søby ses tre gange så mange vogne, formentlig Cp eller lign., som arbejdere er ved at bestige.

"Mit" udflugtstog var fremført af en G-maskine med to Cu hvoraf én med kedel. Udflugten er uden tvivl foregået en søndag? Måske arbejdedes der ikke om søndagen i brunkulslejerne, så Statsbanen kunne godt have lånt Troldhedes to Cu-vogne, selv om de vel overnattede i Herning? Du kunne i givet fald været kommet til Kolding med et brunkulstog fra Troldhede i løbet af natten. Så er spørgsmålet bare, fremførte Statsbanerne udflugtstoget på TKVJ med en af deres G-maskiner eller lagde TKVJ trækkraft til. Det rådede jo over et vist antal G-maskiner. Datoen angiver mine fire kilder med fire forskellige årstal, men vi er under krigen.

Mvh. og tak for indsatsen. BH.

Lokomotivbestemmelse?

af Steffen Dresler, 12/2 2026, 12:57 (27 dage siden) @ Bent Hansen

Kære Bent

Jeg er helt sikker på, at "TKVJ M4", der forfatter til en TKVJ jernbanelitteratur, er den der har informationerne, om hvilke DSB G-maskiner, der var udlejet til TKVJ og i hvilke perioder. Og som forfatter til TKVJ bogen sikkert også svar på de andre sp. vedr. denne bane som udflugtsmål.

Steff

Lokomotivbestemmelse?

af Niels Munch, 12/2 2026, 13:06 (27 dage siden) @ Bent Hansen

Der kan næppe herske tvivl om, at herren i oliefrakken med jernbanekasket er en Statsbanemand, idet kokarden i hans hue sidder under vingehjulet, over løvet. At hueemblemerne ser gustne ud skyldes, at de er udført i guldtrækkerarbejde, som "anløber" hurtigere end de, der er slået i messingblik.

Han må således være "noget ved musikken", men har næppe del i særtogets egentlige fremførelse.

M.v.h.
Niels

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak