Fra dengang der var damplokomotiver mv. til. (strømsvigt)

af Jørgen Kragh, 1/6 2023, 11:43 (119 dage siden) @ esni

Vi er tilbage i sommeren 1982. Det meste af Sjælland faldt ud, og dieselfætteren på HCØ fik liv i nettet igen. Ikke fordi den startes med trykluft, men fordi den og en gasturbine på Masnedø kunne koble ind på et strømløst net. Da de to maskiner så var i gang, kunne man få startet de store maskiner og trinvist koble nettet ind igen.

Jeg læste den gang på Polyteknisk Læreanstalt (ja, det står der altså på eksamenbeviset) og i november var jeg på ekskursion til Asnæsværket. Gæt selv hvad der var hovedemnet under den ekskursion ud over at se på den dengang helt nye Blok 5.

mvh

Jørgen


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Hvad er det?
Hvad er det?

Her er en lille samling på 28 jernbanebilleder optaget gennem de seneste 30 år og spørgsmålet er nu, hvad de forestiller? Forhåbentlig kan nogle af Jernbanen.dk´s jernbanekyndige læsere identificere nogle af motiverne.

Læs mere

Billige jernbane T-shirts

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak