Jernbanen.dk forum arkiv 2010-2022

Enmandsbetjening fra 9/1-2022 (Generelt)

af steenth, 1/8 2021, 15:18 (1862 dage siden) @ Henrik Hansen

Hej kan så lige oplyse at fra d 9/1 og frem er der ingen togfører i tog fra Esbjerg til Kolding da banen bliver enkelt mandsbetjent vh jørgen bruun togfører i esbjerg


Jeg havde godt hørt lidt omkring det, men det lyder efter min mening totalt tåbeligt. Én ting er at regionaltogene kører uden togfører, men at de nu også forsvinder på IC-togene, er endnu et stjerne eksempel på DSB ledelse manglende kendskab til virkeligheden - deres virkelighed skabes igennem et Excel-ark i Telegade - resultat ses efterhånden ret tydeligt og det er ikke positivt ment.

Det ligner at DSB har en plan hvad service-niveauet skal være i fremtiden og de sætter den i værk trinvis. Denne artikel beskriver det:
https://ugeavisen.dk/bramming/artikel/dsb-fjerner-togpersonalet-fra-intercitytog-til-es...

Mvh
Steen


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

DB Cargo
Togbelysning
Togbelysning

Denne artikel stammer fra bogen ´De danske statsbaner 1847 - 1947´ udgivet af DSB, og gennemgår udviklingen indenfor togbelysningen i de første 100 år af dansk jernbanedrift lige fra stearinlys til 24 volts elektriske pærer.

Læs mere

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak