Jernbanen.dk forum arkiv 2010-2022

Stationsforkortelser (var: strækningsnumre) (Generelt)

af Henning Makholm ⌂, 19/10 2021, 19:19 (778 dage siden) @ RasmusR

Jeg gættede på klargøringscenter Kh, men det hedder Kgc. Så gav jeg op og googlede. Google havde kun to resultater, hvoraf det ene var et 16 år gammelt indlæg i dk.fritid.jernbaner fra mig selv! :-D

Google er ikke til meget hjælp, men Rejseplanen kan derimod alle stationsforkortelser, og i øvrigt også UIC-takstpunkter. Indtast blot "khc" eller 8603309 i "fra" eller "til"-felt, og Rejseplanen konverterer til stationens fulde navn.

Ah, dét er godt nok lusket. Webudgaven afslører ikke at den genkender forkortelsen før man trykker retur.

Her har jeg endda gået og ærgret mig over at Rejseplanen modsat rejseplanlæggeren på dsb.dk ikke syntes at kunne stationsforkortelser. (Når man alligevel kender dem, er de hurtigere at taste end hele navnet).

--
Henning Makholm


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Hectorrail
Jernbanehumør
Jernbanehumør

´Og så var der den om …´. Morten Flindt Larsen har samlet en lang række historier og vittigheder fra jernbanernes univers ved at gennemgå tusindvis af gamle jernbaneblade, tidsskrifter, dagblade m.v.. Tilføj selv dine egne bedste jernbanevittigheder.

Læs mere

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak