Jernbanen.dk forum arkiv 2010-2022

OT: Travle enkeltspor (Generelt)

af larsht, 26/11 2021, 23:20 (673 dage siden) @ andersj

Uden at jeg på nogen måde har undersøgt det: Der var vistnok også travlt over Fyn inden 2. sporet?


Før 1914? Næppe med 4 tog i timen pr. retning. :-)

Landets travleste enkeltspor finder du nok på Nærumbanen, hvor der i myldretiden er 10-minuttersdrift (med krydsning i Ørholm og Fuglevad).


Det næstmest travle er Mårslet-Aarhus H med kvartersdrift i dagtimerne. I 2022 skulle der gerne komme kvartersdrift Aarhus H-Hornslet også.

Ellers har Jernbanebroen over Limfjorden også haft 8 tog i timen i myldretiden. Det var planen at den igen skulle have det her fra december, men det er udskudt et år pga. personalemangel hos NJ. Den er selvfølgelig heller ikke så lang, men der skal dog også være plads til åbning af broen for skibstrafikken.

Der kan Hillerød - Kagerup så også følge godt med i dagtimerne på hverdage ;)


Hele emnet:

 RSS Feed af emne


Nakskov Sukkerfabrik
Nakskov Sukkerfabrik

Nakskov Sukkerfabrik blev opført i årene 1882-83 og er i dag den sidste overlevende sukkerfabrik på Lolland. Læs her om fabrikken med de tilhørende saftstationer samt det omfattende roebanenet og de mange smalsporede damp- og diesellokomotiver.

Læs mere

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak